ROBOİK HAKKINDA
Geleceği birlikte şekillendirelim !.
Yerli ve milli teknolojilerle ülkemizi güvenli bir geleceğe taşıyalım!

YARIŞMA

Roboik 2018

Günümüz savunma sanayi alanında giderek önemini arttıran insansız ve otonom sistemler alanında Savunma Sanayi Başkanlığı bu yıl “ROBOİK” çatısı altında iki alanda üç farklı yarışma gerçekleştiriyor.

İkinci yılında, yine ödüllerle desteklenen yarışma geçen yılın aksine bu yıl sadece tasarım yarışması olarak kalmayacak. ROBOİK yarışma organizasyonu, 2017 yılında gerçekleştirilen yarışmanın devamı niteliğindeki “İnsansız/Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması”nın yanısıra ilk kez düzenlenecek olan “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması” ve bu yıl tasarım misyonunu üstlenen “İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması” ile hayata geçiriliyor.

Prototip yarışmaları özellikle silahlı kuvvetlerden gelen geri bildirimler eşliğinde otonom görevlerin ön planda olduğu senaryolara odaklanmış durumda. Bir senaryoda su altı sistemleri için enkaz çıkarma görevi ifa edilmesi beklenirken, bir diğer senaryoda insansız kara aracının haritalama, tanıma ve imha görevlerin aynı senaryo dahilinde gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yarışma ile ilgili önemli bir detay ise, “İnsansız/Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması”na katılacak öğrenci ve bağımsız katılımcılardan oluşan takımlara platform desteği sağlanacak olması. Bu sayede, katılımcıların algoritmalara odaklanarak yerli ve milli yazılımların geliştirilmesi hedefleniyor.

VIDEO'YU İZLE   
Roboik